Kefir yüzlerce yıldır insanlar tarafından tüketilen bir üründür. Sütün fermente edilmesi ile elde edilen bu içeceğin sayısız faydası bulunmaktadır. 1980’li yıllarda ülkemizde ilk defa ambalajlı olarak satılan ürün sadece ülkemizde değil dünyanın her noktasın tüketilmektedir.

İnek, keçi ve koyunun sütünden elde edilebilen bir üründür. İnek kefiri ve keçi kefiri olarak özel olarak satılmaktadır. Kefirin içerisinde çok sayıda vitamin ve mineral bulunmaktadır. Yoğun olarak biyotin ve fosfor kaynağı olarak kabul edilir. Bunların yanında B1, B12 ve K2 vitaminleri kefirin içinde yer almaktadır. Ayrıca amino asit, folik asit, biotin, magnezyum, kalsiyum da içerisinde yer almaktadır.


Kefirin Faydaları

 

Yapılan araştırmalar kefirin birçok farklı faydasının olduğunu ortaya çıkarmıştır. Fermente edilerek yani mayalanarak elde edilen bu ürünün içerisinde ekşimsi tadını veren mineraller yer almaktadır. Kökeni Kafkaslara uzanan bu içecek içerinde 77 farklı probiyotik olduğunu ortaya çıkarılmıştır. Direkt tüketilebileceği gibi ayrıca çorba, yoğurt ile karıştırılarak da tüketilmesi mümkündür.


  • Sindirim sistemi düzenler,
  • Kas kasılmalarını ve damarlarda sertleşmenin önüne geçer,
  • Sinirlerin güçlenmesine yardımcı olur,
  • Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir,
  • Enfeksiyonlara karşı vücudun direncini arttırır,
  • Bağırsak sistemin daha hızlı çalışmasına yardım eder,
  • Kolesterolü dengeler ve düşmesini sağlar,
  • Kansızlığa karşı yardımcı olur, 
  • Depresyon başlangıcını ortadan kaldırır.

Kefirin faydaları olarak sayılabilecek daha birçok madde bulunmaktadır. Ancak en dikkat çekici olanlar bunlardır. Vücudun tümüyle güçlenmesine, daha sağlıklı olmasına ve bağırsak sisteminin daha iyi çalışmasını sağlar.


Kefir Tercihi Nasıl Yapılır?


Kefir günümüzde özel ambalaj ve karışımlar ile hazırlanmaktadır. Keçi, inek ve koyu sütünden yapılan kefirin içerisinde chia tohumu da eklenmektedir. Chia tohumlu kefir ürününde yukarıda saydığımız faydalar sağlanırken aynı zamanda Chia tohumundan gelen tokluk hisside yaşanmaktadır. Katkı maddesi içermeden üretilen, özel bir şekilde ambalajlanan bu ürünler probiyotik yapısı ile her insana gerekli faydayı sağlamaktadır. Günün her anında rahatça tüketilen bir ürünü tercih ederken en doğru markaya yönelmek iyi bir tercih olacaktır.

 

En İyi Kefir Tercihleri

 

Kefir içmek için günümüzde insanlar bunu kendileri yapmak yerine özel olarak hazırlanan ürünleri tercih etmektedir. Sade tamamen süt kullanılarak sunulan kefirler bulunduğu gibi aynı zamanda chia tohumu ve keten tohumu eklenerek yapılan ürünlerde satılmaktadır. Bu ürünlerin eklenmesi ile bu mucize içeceğin faydası da arttırılmış olmaktadır.

Keten tohumlu kefir tüketimi daha çok kendilerine bir ara öğün arayan insanların kullanımına sunulmaktadır. Kefir’in bağırsakları hızlandırmasına ek olarak Keten tohumunun vermiş olduğu tokluk hissi ile bir öğünü rahatça geçirmiş oluyorsunuz. Bu ürün sayesinde kilo vermek isteyen ve diyet yapanlar daha rahat bir şekilde istedikleri amaca ulaşmış olacaklardır. Ürünün prebiyotik ve probiyotik yapısında kullanılan taze sütlerin büyük bir etkisi vardır. 

Fropie Kefir sunulan organik kefirlerden birisidir. Tamamen pastörize inek sütü kullanılarak elde edilen bu ürün katkı madde içermemesi ile tamamen organik olarak sunulmaktadır. Kefiri tek başına tüketmek mümkün olduğu gibi aynı zamanda mevsimine göre farklı meyvelerle tüketmekte mümkündür. Bu da insanların ihtiyacı olan tokluk hissinin oluşmasına daha hızlı bir şekilde yardımcı olmasına etki eder. Uzmanlar tarafından özel olarak tavsiye edilen bu ürünü en iyi markadan ve en doğru üretimle üretilen ürünler arasından temin etmeniz önemlidir.